Leasing

poradnik opłat

2. Terminowość w opłacaniu zobowiązań

Jak powszechnie wiadomo, każdy, kto zdecyduje się na zaciągnięcie zobowiązań w firmie pośredniczącej, pożyczającej pieniądze, takiej jak różnego rodzaju banki powinien terminowo opłacać poszczególne raty kredytu, zgodnie z terminarzem ich spłat dostarczanym przez pożyczkodawcę. Takie zasady dotyczą zarówno kredytów konsumenckich, jak i firmowych, czyli powszechnie znanych przedsiębiorcom leasingów. Co jednak dzieje się ze zobowiązaniem, kiedy nie dotrzymamy terminu spłaty pożyczki lub raty leasingu?

W przypadku kredytów konsumenckich naliczane są zwykle opłaty dodatkowe, które ustalone są w umowie kredytowej jako odsetki ustawowe. Jak sama nazwa wskazuje regulują je ustawy ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, a najwyższe dopuszczalne oprocentowanie w przypadku odsetek ograniczone jest przez odgórne rozporządzenia. Kwestia ta wygląda jednak nieco inaczej w przypadku leasingu.

Jeśli spóźnimy się z opłaceniem raty, leasingodawca może żądać od nas odsetek ustalonych w umowie. Zgodnie z prawem kwestie te opisane są w kodeksie cywilnym, a nie w uchwale RPP, co oznacza, że nie ma odgórnie podanej granicy wysokości odsetek. W przypadku umowy leasingowej jest ona więc najczęściej znacznie wyższa niż w przypadku kredytów konsumenckich. Co więcej musimy pamiętać, że firma leasingowa może również naliczać opłaty za wysłanie monitu przypominającego o zaleganiu z płatnością. Koszt takiego monitu może sięgać nawet 100zł. Opłaca się więc pamiętać o terminowym opłacaniu zobowiązań leasingowych oraz przede wszystkim należy dokładnie czytać umowę, by później nie być zaskoczonym wysokością opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

leasing.bankowo.org.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.