Leasing

poradnik opłat

3. Co dzieje się ze sprzętem po zakończeniu umowy leasingowej?

Postawione w tytule pytanie jest dość zastanawiające, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że leasing jest dość specyficzną formą kredytu, w której osoba płacąca raty nie zawsze na koniec umowy staje się prawnym właścicielem danego sprzętu. Oczywiście istnieje możliwość zapisu w umowie mówiąca o prawie wykupu sprzętu po opłaceniu rat, jednak niewiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Przyczyna jest bardzo prosta. Lepiej jest wymienić sprzęt na nowszy model, płacąc dalej raty leasingu niż kupować sprzęt, który ma już kilka lat i duży przebieg.

Dlatego też firmy leasingowe chętnie przyjmują z powrotem sprzęty poleasingowe, po to by sprzedać je komuś innemu. Tego typu transakcje dokonywane są często z firmami mniej zamożnymi, których nie stać na zakup nowych sprzętów. Mogą to być na przykład komputery, które z każdym rokiem tracą na wartości. Dzięki transakcjom poleasingowym istnieje możliwość kupienia ich w bardzo atrakcyjnych cenach od firm, które tak, czy inaczej musiałyby pozbyć się ich.

Podobnie można sprzedawać inne sprzęty, takie jak samochody, czy maszyny przemysłowe. Powstają nawet firmy, zajmujące się skupowaniem od firm leasingowych tego typu sprzętów i sprzedawaniem ich na rynku wtórnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

leasing.bankowo.org.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.