Leasing

poradnik opłat

Rodzaje umów leasingowych

Dla przedsiębiorcy, który zdecyduje się na podpisanie umowy leasingowej ważny jest nie tylko okres, na jaki zawarta jest umowa, ale również wysokość i czas opłacania rat leasingowych. Równie istotną kwestią jest rodzaj leasingu, który zawsze powinien być określony w podpisywanej umowie.

Istnieje kilka rodzajów leasingu. Pierwszym z nich jest leasing bezpośredni. Polega on na tym, że umowa zawierana jest bezpośrednio przez leasingodawcę i leasingobiorcę, czyli dane przedsiębiorstwo. Jeśli w umowie uczestniczy więcej stron, wtedy mamy do czynienia z leasingiem pośrednim. Wyróżnia się również leasing usługowy, finansowy, konsumencki oraz zwrotny. Pierwszy z nich dotyczy dobra inwestycyjnego, z którego przez określony czas może korzystać leasingobiorca. Drugi rodzaj charakteryzuje się praktycznie takim samymi uwarunkowaniami dotyczącymi rozliczania podatku VAT, jak leasing usługowy. W obu tych umowach możliwe jest zawarcie klauzuli o prawie do wykupu przedmiotu leasingowanego. Leasing zwrotny natomiast polega na swego rodzaju wymianie towaru posiadanego przez przedsiębiorstwo na gotówkę lub inne towary.

Ostatnim rodzajem leasingu jest leasing konsumencki, z którego w Polsce nie korzysta zbyt wielu obywateli. Nie jest to jeszcze dobrze znana forma pożyczki, skierowana do osób nie posiadających własnej działalności gospodarczej. W Anglii natomiast jest to najpopularniejsza forma rozliczeń pomiędzy osobami kupującymi, a sprzedawcami.

gielda.ofefundusze.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

leasing.bankowo.org.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.