3. Co dzieje się ze sprzętem po zakończeniu umowy leasingowej?

Postawione w tytule pytanie jest dość zastanawiające, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że leasing jest dość specyficzną formą kredytu, w której osoba płacąca raty nie zawsze na koniec umowy staje się prawnym właścicielem danego sprzętu. Oczywiście istnieje możliwość zapisu w umowie mówiąca o prawie wykupu sprzętu po opłaceniu rat, jednak niewiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Przyczyna jest bardzo prosta. Lepiej jest wymienić sprzęt na nowszy model, płacąc dalej raty leasingu niż kupować sprzęt, który ma już kilka lat i duży przebieg.

odszkodowania.jazda.net.pl czytaj dalej

Kto jest kim w umowie leasingowej

Umowa leasingowa zawierana może być pomiędzy dwoma lub większą liczbą podmiotów, w zależności od tego czy zawieramy go bezpośrednio, czy z pomocą wyspecjalizowanej firmy leasingowej. Co powinniśmy więc wpisać do umowy w miejscu przeznaczonym na określenie podmiotów takiego porozumienia?

Po pierwsze ustalamy kto jest leasingodawcą. Jest nim osoba lub firma, która udostępnia nam lub inaczej wydzierżawia dany produkt, na przykład może to być samochód

czytaj dalej

Rodzaje umów leasingowych

Dla przedsiębiorcy, który zdecyduje się na podpisanie umowy leasingowej ważny jest nie tylko okres, na jaki zawarta jest umowa, ale również wysokość i czas opłacania rat leasingowych. Równie istotną kwestią jest rodzaj leasingu, który zawsze powinien być określony w podpisywanej umowie.

Istnieje kilka rodzajów leasingu. Pierwszym z nich jest leasing bezpośredni. Polega on na tym, że umowa zawierana jest bezpośrednio przez leasingodawcę i leasingobiorcę, czyli

czytaj dalej